sob. Sie 15th, 2020

Seat Leon

Nowy Seat Arona

Historia marki Seat

2 min read

Hiszpańska marka Seat, czyli Sociedad Espanola Española de Automóviles de Turismo, swój początek datuje na 9. maja 1950 roku. Pomimo niemal siedemdziesięciu lat aktywności, cały czas jest pełna młodzieńczej energii i werwy. Rozwiązania, które są przez nią proponowane, często są innowacjami na rynku samochodowym. Seat zawsze w pierwszej kolejności stawiał na dynamiczność, co widać, chociażby oglądając samochody w takim miejscu, jak salon Seata. Marka nie tylko zasłynęła z aut o sportowych sylwetkach, ale też dzięki wdrażaniu praktycznych rozwiązań.

Salon Seat – co było wcześniej?

Za założeniem marki Seat nie stoi ani jedna, ani wiele osób, lecz Narodowy Instytut Przemysłu, korporacja sześciu banków oraz inna marka samochodów – Fiat. Seaty nie były jednak pierwszymi samochodami produkowanymi na Półwyspie Iberyjskim, wyprzedza je założona w 1898 roku Hispano-Suiza, jednak to właśnie markę Seat traktuje się jako tą, która przyczyniła się do zmotoryzowania całej Hiszpanii, gdyż proponował samochody zarówno dla tych bogatszych, jak i biedniejszych.

Pierwsza fabryka Seata została otwarta 5. czerwca w 1953 roku w Zona Franca w Barcelonie, a pierwsze auto wyjechało z niej już 13. listopada. Było to bliźniaczy model do Fiata 1400 – Seat 1400, który jak na ówczesne czasy, był luksusowym samochodem o mocy 44 koni mechanicznych. Na początku fabryka produkowała 5 samochodów dziennie, a koniec roku kończyła z wyprodukowaniem 2 tysięcy tych modeli.  

Seat Salon – kiedy nastąpił pierwszy sukces?

Największy sukces marce zapewnił Seat 600, którego produkcja zaczęła się 27. czerwca 1957 roku. To dzięki niemu rozpoczęła się era masowej produkcji motoryzacji w Hiszpanii, która z sukcesami trwa do dziś.

Samochody Seat – dobry wybór

Samochody marki Seat już od 1950 roku są jednym z liderów na europejskim rynku motoryzacyjnym. Jeśli jeszcze nie miałeś z nimi styczności, sprawdź je i odwiedź najbliższy Salon Seata – gwarantujemy, że sam będziesz zaskoczony, jak bardzo przypadnie Ci do gustu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.